Подкрепихме екипа на Центъра за социални движения към IPPF в разработването и фасилитирането на процес на участие, включващ различни вътрешни и външни заинтересовани страни, за да изградим съвместно визията за развитие на Центъра, което да доведе до дългосрочна стратегия за развитие на Центъра.
По покана на екип по проект SELFIE от Съвместния изследователски център (JRC) към Европейската комисия създадохме серия от работилници за учители, директори, изследователи, представители на местната власт и ученици от цяла Европа с намерението да обменят идеи и да създадат практикуваща общност, която развива прилагането на дигитални технологии в училищна среда.
По покана на екип от Европейската комисия и заедно с местни и международни организации, които работят по темата социално включване подехме дългосрочен процес, в който заедно изследваме важни за групата теми като нови подходи в застъпничеството, иновативни финансови модели и изграждане на междусекторни партньорства и търсим работещи решения. Следвайки логиката на лабораторния подход, общността мина през няколко метаморфози и в момента работи в тематични работни групи и развива първи прототипи.
Заедно с екип от Европейския парламент създадохме и фасилитирахме процес за въвличане на граждани в създаването на серия от дигитални продукти, които целят да запознаят гражданите по-добре с работата на институцията.
Заедно с Българския съвет за бежанци и мигранти, UNHCR Bulgaria & Multi Kulti работим по процес за изграждане на активна общност по темата за включване на бежанци и мигранти. Проведохме „Лаборатория за сътрудничество”, където различни организации обсъждаха възможни съвместни действия и започнахме да планираме конкретни стъпки за съвместна работа чрез методите на участие и диалог. След това продължихме работата с Националния форум за интеграция на бежанците, където стартирахме 6-месечен процес на участие, по време на който ще бъде разработен иновативен програмен документ и ще бъде използван като ключов инструмент за застъпничество на национално ниво.
Разработихме въвеждащ онлайн курс, основан на практиката на Art of Hosting, за ръководители от държавната администрация: “Колаборативни иновации в управлението на администрацията”. Курсът се фокусира върху практическото приложение на участващи методи за организиране на екипни срещи и процеси, както и диалог със заинтересованите страни. Допълнително заснехме и модул за самообучение с фокус върху работата със заинтересовани страни “Методи за колаборативна работа със заинтересовани страни”.
Заедно с международен екип от практици проведохме серия от онлайн обучения по методите на участието (Art of Hosting), организирани от Европейския парламент в контекста на Конференцията за бъдещето на Европа.
Проведохме серия от обучения по методите на участието (Art of Hosting) за центровете “Европа директно” (подкрепени от Европейската комисия) с цел повишаване на капацитета им да провеждат участващи срещи и събития с граждани като част от процеса на Конференцията за бъдещето на Европа.
Заедно с екип от “За Земята” създадохме процес на ангажиране и фасилитирахме първата стъпка от създаването на общност от активисти за чист въздух от цялата страна, които да работят заедно, за да постигнат по-голямо въздействие.
Качеството на живот в града се определя от взаимодействието между различните хора и организации и средата. “Пре-създай Пловдив” свързва хора от разнообразни сфери и сектори (граждани, предприемачи, институции, компании, активисти, артисти, т.н), за да учат и експериментират заедно и да създадат иновативни предприемачески подходи за подобряване на живота в града.
Проведохме процес за мултидисциплинарния екип на общинското предприятие Софпроект като част от тяхната работа по подготовката на нов Общ устройствен план на град София.
Във връзка с въвеждането на обновен стандарт за комуникация работихме с представители на разнообразни екипи на компанията, които имаха възможност да обсъдят промените, да дадат предложения и да получат нови знания и умения.
Процес на преглед и дефиниране на организационната култура на ИТ компания, който допринесе за последващо стратегическо ребрандиране.
Разработихме и водихме процес за споделяне на идеи и съвместна работа за 350 служители и партньори на Еконт по ключови бизнес теми. Използвахме метода Технология на отвореното пространство.
Междусекторно сътрудничество между социални, здравни и образователни институции и организации за създаване на модел за предоставяне на качествени услуги за ранно детско развитие в област Пловдив
Процес, който позволява разнообразните гледни точки да доведат до конкретни идеи, насоки и прототипи, които да се осъществят в рамките на програма за дигитално включване на хората над 55 години.
Процес за подобряване на вътрешнопредприемаческата култура с програма, основана на диалога и работилници за прототипиране на идеите.
Заедно с екипа на Грийнпийс създадохме процес за работа с местните общности в региона на Перник в рамките на цялостната им кампания за преход към възобновяема енергия, следвайки подхода на Социалните лаборатории.
Процес по въвличане на разнообразни заинтересовани страни - академичните среди, професионални гимназии, министерството на образованието и бизнеса - за създаване на обща визия и действия за професионално образование по електрическа мобилност.
Създадохме процес, с който да отключим предприемаческото мислене на екипа и да стимулираме сътрудничеството вътре в екипа, съвместната работа отвъд стандартните задължения и генерирането на свежи идеи за вътрешни подобрения.
В тридневната работилница служителите имаха поле за изследване и структурирана работа по конкретни идеи за нов бизнес, който да бъде подкрепен от ръководството. Една от идеите е вече на път да стане самостоятелен проект.
В поредица стратегически срещи на екипа на екологичната организация, които фасилитирахме, подпомогнахме процеса на изграждане на вътрешни принципи и системи, които да подпомогнат ефективността и сътрудничеството.
Създадохме процес, в който заедно създадохме визията за развитие на организацията за следващите пет години и ролята на Управителния съвет в нея с конкретни първи стъпки за действие.
Tридневна работилница с целия екип, в която изследвахме какви начини на работа и вътрешна организация биха подкрепили хората да работят по-добре, както и кои са инициативите и вътрешните проекти, които да доближат ЕМО “Етър” до общата визия за бъдещето.
Създадохме процес за съвместно създадване на стратегия на организацията до 2025 година с активно включване на различни хора, свързани с ИМКА - от настоящи и бивши членове, през бизнеса в града, представители на институции и общината.
В два интерактивни дни всички 40 участници успяха да се свържат като група и да изработят стратегия и визия за бъдещата организация, която да подпомага взаимодействието и сътрудничеството между тях.
Дизайн и провеждане на 2 лаборатории за обмен на добри практики за въвличането на по-опитни професионалисти в създаването и подкрепата на нови предприятия. Над 50 представители на държавни институции, малки и средни предприятия и граждански организации обмениха опит, идеи и създадоха наръчник с добри практики по темата.
Стратегическа среща на представители на осем организации, които формират Обществения съвет на кампанията, които заедно достигнаха до съвместна визия и конкретни реалистични цели и дейности за следващите 3 години.
Риск работилници, организирани от Специализираната служба за вътрешен одит на Българо-американската кредитна банка и в сътрудничество с Лабораторията за риск култура.
Стратегическа годишна среща на отдела за осмисляне на постигнатото, начертаване на нови планове и автентично свързване между колегите.