Пространства за изследване vs. проекти

В нашата работа често получаваме заявки за съвместна работа, в които партньорите ни вече са помислили не само за това какъв е проблемът, който искат да разрешат, но и за конкретно решение, което смятат за подходящо. И оттам търсим подходи за ангажиране и въвличане на хората - било то вътре в организацията или външни заинтересовани страни.

Всичко това звучи чудесно, ако работеше като подход. Опитът затвърждава вярването ни, че повечето проблеми - било то чисто бизнес или пък социални и междусекторни - са т.нар. трудни (wicked) или с други думи комплексни проблеми. Предизвикателствата, свързани с хора и взаимодействията между тях, най-вече попадат в тази категория. И когато тръгнем да ги “борим” по стандартния начин - от изходната точка, че знаем какво е решението - хабим излишна енергия, време и пари. 

Ето защо посвещаваме голяма част от усилията си да работим с организациите да създават пространства, вместо проекти. Метафората, която ползваме, е тази на лабораторията - място, в което правим опити, тестваме всякакви идеи и понякога стигаме до велики открития. 

В лабораториите:

  • ...има ясна рамка - фокус върху конкретен проблем, определен кръг хора и ресурси;

  • ...няма точно зададени цели и индикатори за измерване на тяхното постигане. И преди някой специалист по проектно управление да спре да чете - нямаме против ясните цели, но те идват на по-късен етап в решаването на предизвикателствата;

  • ...вместо това се експериментира. Работим с това, което е тук и сега, с малки и гъвкави проби, от които да учим в движение и да разбираме контекста по-добре. 

  • ...няма правилни и грешни идеи. Ако има противоречиви идеи за решения - за всяко от тях се прави малък, евтин експеримент и резултатите от него, взаимодействието с реалния свят ни дават най-точната обратна връзка;

  • ...фокусът е върху взаимоотношенията и новите връзки (социалния капитал), наред с преследването на по-измерими резултати.


Социалните лаборатории могат да приемат най-различни форми. От кратка вътрешна инициатива за насърчаване на иновациите и предприемачеството в бизнес екип, през дългосрочен процес на ангажиране на местна общност около екологичен проблем, до голяма инициатива за справяне с наболял обществен проблем с включването на играчи от бизнеса, държавната администрация, гражданите и неправителствения сектор. 

Независимо от мащаба и продължителността, лабораториите изискват различен поглед върху работата - отвъд ясните граници на проектите, отворено съзнание за резултатите и експериментален светоглед. Ние добавяме, че те са пространства, които са и по-човешки, органични и съзвучни с естествения ритъм на живота.

И ако някой пита за резултатите - спокойно, има ги - но те често се проявяват по нестандартен начин. Един подход за тяхното описване е чрез различните видове капитал, които се генерират, когато хората работят в истинско сътрудничество, тестват и се адаптират бързо. 


Какъв е вашият опит със създаването на пространства за изследване?

—-

Антон Вълков