Cynefin: не бъркайте хаоса с комплексността

Често в нашата работа попадаме в ситуация да говорим за това какво са комплексните проблеми и как се различават от сложните. На първи поглед разликата е в подбора на думи, но всъщност е по-дълбока и предопределя стратегическите решения. Самите ние решихме да изследваме темата в по-голяма дълбочина и посветихме част от първото издание на серията ни “Art of Hosting в практиката” на модела Cynefin. Разработен е от Дейвид Сноудън - един от най-изявените консултанти и изследователи на комплексността в организациите - по времето, когато работи за IBM. В следващите 20 години моделът е доразвит и широко се прилага във вземането на решения и управлението.

Думата cynefin произлиза от уелския език и се означава “колективно местообитание”. Избрахме да ви представим една кратка въвеждаща статия от нашия колега, практик на Art of Hosting от Канада - Крис Кориган (оригиналната може да видите тук).

7.png

Ориентиране в модела

Имаме пет полета - едно в средата и четири в отделните квадранти, които представят различни състояния на една система. Лесен начин за навигиране е да започнем от долния десен ъгъл - “ясно” и се движим обратно на часовниковата стрелка към “хаотично”

Средното поле - “объркване” (или още “безредие”) обозначава състоянието, в което не знаем в кое от другите се намираме, нямаме достатъчно информация. Полетата в дясната част - “ясно” и “сложно” - са така наречените подредени полета, в тях се намират нещата, които знаем и можем да управляваме до голяма степен. Разликата между тях е броят на съставните части и броя на взаимовръзките - колкото е по-голям този брой, толкова по-сложно е едно състояние. И обратно - колкото са по-малко, толкова е по-ясно (или просто).

Полетата в лявата част - “хаотично” и “комплексно” - наричаме неподредени, тъй като ситуациите в тях са непредвидими и понякога не могат да бъдат изучени съвсем. Това е полето на хаоса и комплексността. Двете разграничаваме по начина, по който системите се променят, самоорганизират и раждат нови феномени. Комплексните системи проявяват признаци на самоорганизация и раждане на нещо ново (emergence), докато хаотичните нямат никакви смислени ограничения и носят усещане на случайност и криза.

Колкото повече се придвижваме обратно по часовниковата стрелка, толкова по-непредвидими и нестабилни стават ситуациите. По часовниковата стрелка се движим към повече предвидимост и стабилност. Изключение е границата между “ясно” и “хаотично” - веднъж прекрачили от ясното към хаоса сме като скочили от висока пропаст, връщането назад е много много трудно. 

Ролята на ограниченията

Това какви ограничения има в дадена ситуация ни помага много в определянето на една система. 

  • Ясните системи имат ясни, фиксирани ограничения, които могат да се разрушат по катастрофален начин, но и могат да бъдат поправени сравнително лесно. Представете си за теч във водопроводна тръба - ако знаете как да го поправите, нещата са ясни и лесни, ако обаче не знаете - тогава бързо изпадате в хаос и трудно ще се върнете в началното състояние.

  • Сложните системи дават повече свобода на действие и имат водещи ограничения като закони, правила и процедури. Те могат да бъдат нарушавани (със съответните последствия), но могат и да бъдат обсъждани и променяни спрямо това дали поддържат системата добре.

  • Комплексните системи се характеризират с т.нар. позволяващи ограничения, които дават поле за всякакъв вид творчество, самоорганизиране и зараждане на новото, но също така могат да бъдат и неотменими. Например - законите на физиката или биологията - които дават възможност на огромен брой живи същества и системи да съществуват, но и не позволяват бозайниците например да съществуват без кислород.

  • В хаотичното няма видими ограничения и сякаш нищо няма особен смисъл. Единственото, което можеш да направиш, е да приложиш някакви ограничения, да действаш и да получиш обратна връзка. Това правят спешните служби - полиция, бърза помощ, пожарна - първо стабилизират ситуацията и чак тогава се преценява каква експертиза е необходима, или пък се предприема по-задълбочено изследване. 

Cynefin е термин въведен от Дейвид Сноудън и идва от уелска дума, която може да се преведе като “колективно местообитание”. Моделът казва, че във всяка ситуация на объркване, най-вероятно имаме и петте състояния разгръщащи се едновременно. Често ситуации като тази с вируса Ковид-19 наричаме хаос, а всъщност се намираме в средното поле на объркването - никога досега не сме били в подобна ситуация и търсим обяснение. Оттам можем да се опитаме да категоризираме аспектите на ситуацията по останалите четири полета. Лесен начин е да напишете възможно най-много аспекти на дадената ситуация на листчета и колективно да ги поставите по модела.

Водещи въпроси в това упражнение са:

  • Ако аспектът е ясен и очевиден и имате най-добра практика, поставете го в най-долния десен квадрант;

  • Ако имате познат отговор или решение, но има нужда от експерт(и), който да го осъществи, поставете го в горния десен квадрант;

  • Ако този аспект има много различни подходи и няма как да сте сигурни кои биха сработили и никой не знае отговора, поставете го в горния ляв квадрант;

  • Ако аспектът е изцяло кризисен и сте напълно безсилни спрямо него, оставете го в долния ляв квадрант.

  • Ако не можете да прецените към кое поле принадлежи, оставете го в средата.

След като сте ги разпределили имате няколко възможности:

  • За ясните аспекти - просто ги направете. Не ги отлагайте и забравяйте, тъй като това може лесно да ви отведе в хаоса. При ситуацията с вируса това е “мийте си ръцете поне 20 секунди със сапун и топла вода”. Просто и ясно правило, което може да бъде превърнато и в заповед. Моделът е усети-категоризирай-отговори.

  • За сложните аспекти - направете план. Може да намерите експерт, който да ви помогне за технически измерения на проблема. Може да направите проучване. И тогава действайте спрямо експертните съвети и знания. Пример при сегашната ситуация е бързото преминаване към онлайн работа - дори и да не сте го правили преди, ще успеете с помощта на опитни хора и четене да инсталирате софтуер, да го настроите и да провеждате онлайн разговори. Моделът е усети-анализирай-отговори.

  • За комплексните проблеми, усетете какви са възможните подходи, опитайте нещо и вижте какво става. В сегашната ситуация такъв пример е изведнъж да останете с децата си вкъщи за дълъг период от време. Може да потърсите съвети, да питате експерти и да прочетете нещо в интернет. В крайна сметка обаче просто трябва да опитвате различни неща и да се учите и адаптирате в движение. Това изисква бързи итеративни цикли - проба-рефлексия-учене-проба и т.н. Тогава се раждат и полезни идеи, които може да опишете и систематизирате. Обикновено те са свързани с принципи, които да следвате. В това поле не бива да изпадате в крайността да търсите безброй много източници и информация - отвъд определен момент те просто няма да ви свършат работа, вместо това действайте и се учете от опита. Моделът е изпробвай-усети-отговори.

  • За хаоса - имате нужда от ясни ограничения, които да приложите бързо, за да удържите ситуацията. Такъв пример е налагането на пълна карантина, ако се установи, че сте носител на вируса. Моделът тук е действай-усети-отговори.

  • За останалите аспекти, които не сте подредили - връщайте се към тях през определено време. Когато имате повече знания и опит, може да намерите отговор как да се справяте с тях по-лесно. 

В заключение:

  • Cynefin е модел, съставен от пет домейна (полета). Каквото и да правите, най-вероятно то има аспекти от всеки един от тези домейни във всеки един момент.

  • Ако искате да научите нещо или да откриете нещо ново, освободете ограниченията. Ако имате нужда да стабилизирате ситуацията, затегнете ограниченията.

  • В “подредените” полета правила, закони и експерти са полезни и би следвало да им се подчиняваме. В “неподредените” полета трябва да се усвоят принципи, които са в съзвучие с ценностите ни, така че да направляват поведението ни и да учим нови неща.

  • В хаоса най-важно е стабилизиране на ситуацията. Действайте веднага, за да ограничите действията си и щом нещата са стабилни помислете за следващата крачка.

Бъдете внимателни, осъзнати, свързани помежду си, учете и споделяйте в процеса.


----

Статията е превод (със съкращения) на публикацията на Крис Кориган “Тур на последната итерация на Cynefin”.