Какво споделяме в "споделената икономика"?
В събитията ни прилагаме разновидност на модела на т.нар. “споделена икономика”. Какво всъщност е това и защо я наричаме споделена?
Разговорите за пари винаги са трудни, понякога доста дискомфортни, а често и свързани с противоречия. Ние вярваме, че парите са важни в живота ни, те измерват ценността на много от нещата, които правим, но също така и отношението ни към тях изисква повече осъзнатост и това е част от промяната, която търсим в бизнеса.
Споделената икономика е кооперативен и базиран на личната отговорност подход за финансиране на обучения, събития и курсове. В него общността като цяло държи финансовата отговорност, а не само организаторите. Като се вземат предвид разходите за събитието и възможностите на всеки отделен човек, се определя това колко трябва да заплати всеки.
Основни принципи:
Всеки, който иска да присъства на събитието, да учи и да допринася, трябва да може да го направи.
Бихме искали парите да са средство за улесняване на живия живот. Парите трябва да допринасята за изграждането и поддържането на доверието, взаимовръзките, осъзнатостта. Парите са посредник в процеса на размяна на стоки и услуги.
Общността от участници е отговорна за общия бюджет, не само екипът от организатори. Екипът е стартирал процеса и работата и ще бъде “домакин”.
Каним хората на разговор от друго ниво за тази тема, а не просто за различните нива на заплащане.
Как работи?
В основата на модела е споделяне и прозрачност относно разходите за даден проект или събитие. Всички могат да видят колко ще струва нещо на практика и откъде идват таксите за участие. Светът, в който живеем е многообразен и често възможностите ни са различни, а ние вярваме, че това не бива да е пречка за някого да се включи. Принципът е “плати толкова, колкото можеш да си позволиш и още малко” - около него ангажираме хората да помислят колко им е важно включването в обучението, каква е сегашната им ситуация и по какъв друг начин биха могли да подпомогнат организацията, освен с пари. Това предизвиква традиционния начин, по който си купуваме нещо - плащаме и си тръгваме, често без да имаме друг вид взаимодействие.
Колко да платя?
Предлагаме следните стъпки, когато решавате колко да платите:
Разгледайте разходите за обучението и препоръчителната цена
Определете своите възможности и сегашната си финансова ситуация
Използвайте преценката си какво бихте могли да допринесете
Ако смятате, че събитието ще донесе значителна добавена стойност в работата ви или пък, че в сегашната си ситуация лесно можете да си го позволите, може да платите сума, която смятате за подходяща. Всичко, което платите в добавка към препоръчителната цена, ще бъде използвано за финансиране на други участници, които не могат да си я позволят.
Пример за бюджет на двудневно обучение за "вътрешни" предприемачи проведено през юли 2016 г.
Разходи
Хонорари Анна и Антон 2 х 860 = 1720
Наем зала 250
Храна и напитки 250
Материали 50
Промоция 30
Общо 2300
Приходи
Участници 10 х 230 = 2300
Общо 2300
Резултат 0
* Под "идеален" разбираме случай, в който всички са заплатили пълната препоръча сума и не сме използвали партньорства, за да намалим част от разходите за консумативи.