Вътрешно предприемачество в производствена компания
Развитието на предприемаческите нагласи и идеи е едновременно много личен процес за всеки индивидуален служител, който има куража да инициира нещо свое, но и стратегически процес за самата компания, пред която стои задачата да създаде най-подходящата среда за такъв тип мислене и работа. Подходът, който предлагаме, балансира работата на личното ниво (или ниво предприемачески екип) с най-актуалните инструменти за развитие на предприемачески идеи.
“Процесът за даване на добри идеи не е линеен”
история от опита ни с производствена компания в Пловдив
През 2017 и 2018 г. в компанията действа вътрешна инициатива за генериране на иновативни идеи от служителите. Осъществена в няколко поредни издания, в основата й е възможност за разписване на идея от всеки служител във вътрешната информационна платформа (интранет). Впоследствие комисия от мениджъри и други екипни ръководители преглежда всички предложения и награждава няколко, които счита за ценни и дава обратна връзка на останалите. Така проведена инициативата се сблъсква със следните предизвикателства (изведени от мениджърите), които ни подтикнаха да потърсим и по-различен подход:
● Недостатъчен брой идеи (особено в последното издание);
● Недостатъчно качество на идеите (по-скоро са предложения);
● Кампанията е загубила привлекателността си;
● Оценката отнема много време.
Нов подход - иновации и въвличане чрез диалог
Екипът ни се захвана със задачата да преобразим инициативата, така че да бъде по-ефективни и ангажираща за служителите. В серия от няколко срещи на хората, участвали в комисията на предишната кампания, изследвахме обратната връзка и разгледахме разнообразни варианти за нов формат. В дискусиите се обединихме около принципа, че живите разговори, диалогът и взаимодействието в екипите са ключови за успеха на такава инициатива. Ето защо новият формат се оформи като “работилници по идеи”, които да се провеждат в рамките на всеки екип на всеки два месеца. Тези фасилитирани дискусии позволяват генерирането на идеи за подобрения в процесите и ефективността (добавихме този фокус, тъй като преди това имаше много идеи, несвързани с бизнеса) и обсъждането им на момента, с обратна връзка и най-вече надграждане от ръководителя и колегите в реално време.
Резултати
През септември-декември 2018 г. през първата фаза на процеса преминаха 16 отдела на компанията, като бяха генерирани 108 уникални идеи, от които няколко по-лесни се осъществиха веднага след работилниците, а по около 10 се работи - допълнително проучване, обсъждане и предстои да бъдат осъществени в началото на новата година. Вторичният ефект от първата част на кампанията беше увеличена ангажираност, взаимодействие и подобрена комуникация вътре в екипите. Положителната обратна връзка, както от мениджърите, така и от служителите, ни показа, че сме на прав път и взехме решение за продължение на кампанията през 2019 г. и в останалите отдели, свързани с производствените процеси.
ПОДХОД
Процесът на измисляне и оформяне на дадена идея рядко е линеен - “имам конкретна идея, давам я и тя се изпълнява и носи ползи”. Най-често процесът при успешните идеи е леко хаотичен и дадена идея може да еволюира, промени, надгради и дори да придобие съвсем друг вид, когато носителят й може да получи обратна връзка, подкрепа и време. Случва се първоначалната идея да няма много стойност, но с доработване може да стане наистина ценна. Важно е да се създаде лека структура, където хората да могат да “обработят” идеите си преди да получат финална оценка. Даването на оценка “НЕ” на ранен етап убива мотивацията и желанието на хората да дават идеи и в бъдеще. Същевременно броят на генерирани идеи е много важен за развитието на предприемаческата култура в една фирма. Добре е служителите да усетят, че е важно да се споделят повече разнообразни идеи, като голяма част от тях няма да се осъществят, но могат да провокират друг да ги надгради.
Вижте повече за нашия подход с Вътрешно предприемачески лаборатории